Rynek usług video w marketingu online – IVQ 2011

Luminaris dotarł do raportu sporządzonego przez Web Video Marketing Council oraz Flim Media, w którym przedstawiono sytuację usług video i ich wykorzystania w działaniach promocyjnych online w czwartym kwartale 2001 roku. W badaniu wzięło udział 272 respondentów reprezentujących różne branże: zaawansowane technologie (21%), telekomunikacja (3%), ochrona zdrowia i farmaceutyka 4%), rolnictwo i energia (3%), hotele i restauracje (5%), nieruchomości (5%), usługi specjalistyczne (19%), e-commerce i handel detaliczny (13%), finanse i ubezpieczenia (12%). 11% reprezentowało inne, nie przewidziane w badaniu branże.

Aż 262 (ponad 90%) respondentów twierdzi, że posiada bezpośredni wpływ i podejmuje decyzje marketingowe w firmie. 56% badanych firm zatrudnia od 1 do 100 osób, 38% – 101-1000, a jedynie 6% firm to organizacje dające pracę ponad 1000 osobom.

Gdzie używamy video online?

67% badanych umieszcza video na firmowej stronie www. Niewiele mniej, bo 61% zadeklarowało, że umieszcza video w portalach społecznościowych. Z kolei 52% korzysta z video na potrzeby email marketingu. 33% badanych korzysta z video jako narzędzia dotarcia do nowych klientów, a 17% jako narzędzia komunikacji wewnętrznej.

Perspektywy na przyszły rok

64% badanych przewiduje wzrost budżetu na video w kolejnym roku. Ale aż 29% przewiduje jego spadek. Pozostanie przy dotychczasowych wartościach deklaruje 7% firm.

Porównanie z rokiem 2010

Ewidentnie zmniejszają się opory marketerów przed użyciem video – być może jest to spowodowane większą dostępnością tych usług i jednoczesnym obniżeniu cen rynkowych. Pytanie brzmi: czy używasz video w marketingu online? Oto, w porównaniu z rokiem 2010 mamy kolejno (od góry): tak (81%/70%), rozważam (17%/13%), nie (6%/10%), nie jestem pewien (1%/3%).

Wpływ video na skuteczność działań email marketing

Aż 88% uczestników badania potwierdza pozytywny wpływ wykorzystania video w komunikacji email z odbiorcami. 11% określa ten wpływ jako niewielki, a nieznaczna ilość, bo 1% badanych uznaje negatywny wpływ takich działań.

Czy uważasz, że konsumenci chętniej skorzystają z oferty, jeśli kampania mailowa wykorzysta video?

Aż 72% badanych twierdzi, że odbiorcy ich produktów i usług chętniej sfinalizują transakcję, jeśli w kampanii wykorzystamy video. 17% z nich nie jest tego pewnych, a 8% nie widzi różnicy. Jedynie 3% wskazuje na negatywny wpływ na decyzję zakupową.

Jak najefektywniej wykorzystać video w swoich kampaniach?

Prawie 60% respondentów wskazuje na linkowanie do strony docelowej zawierającej video. 22% preferuje linkowanie do video umieszczonego w serwisie społecznościowym lub serwisie video. Tylko 9% wybiera umieszczenie video bezpośrednio w wiadomości email. Zaledwie 3% umieszcza w wiadomości animację lub plik .gif.

 

Przedstawiliśmy jedynie wybrane aspekty badania. Wydźwięk całości jest mimo to jednoznaczny – ewidentny wzrost zainteresowania usługami video. Należy wziąć pod uwagę, że badanie było przeprowadzone na rynkach USA i może odbiegać od zasad polskiego sektora marketingowego. Najważniejsze aspekty pozostają jednak te same. Do lektury całości raportu zapraszamy pod tym linkiem: RAPORT.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: