Laureaci Orłów 2013

Napisaliśmy o Oscarach, więc nie sposób nie wspomnieć o polskich nagrodach filmowych. Uroczysta gala miała miejsce 4ego marca w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Najwięcej statuetek, a jednocześnie uznanie za najlepszy film zdobyła „Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza. Reszta zwycięskich kategorii produkcji to najlepsze zdjęcia (Arkadiusz Tomiak), kostiumy (Magdalena Rutkiewicz-Luterek) oraz dźwięk (Barbara i Piotr Domaradzcy).

„Wirtualna wojna” w reżyserii Jacka Bławuta zdobyła nagrodę za najlepszy film dokumentalny, a najlepszym filmem europejskim został (uznany już na wielu festiwalach) niemiecko-austriacko-francuski film „Miłość”. Roman Polański utrzymał swoją pozycję doskonałego reżysera zdobywając statuetkę za „Rzeź”.

Po dwie statuetki otrzymały „Drogówka” oraz „Pokłosie”. Wojciech Smarzowski został doceniony za scenariusz o funkcjonariuszach policji, a Arkadiusz Jakubik za drugoplanową rolę sierżanta Petryckiego. „Pokłosie” wygrało scenografią (Allan Starski), oraz kreacją pierwszoplanowej postaci Macieja Stuhra.

Za role kobiece zostały nagrodzone Agnieszka Grochowska (główna rola w „Bez wstydu”), oraz Joanna Kulig (drugoplanowa rola w „Sponsoringu”). Krzysztof Komeda i Mariusz Ostański wygrali muzyką w filmie „Komeda, Komeda…”, a Orzeł za najlepszy montaż trafił do Jarosława Kamińskiego („Jesteś Bogiem”). Film o Paktofonice zdobył także Nagrodę Publiczności. Odkryciem (aktorskim) roku został Michał Urbaniak za film „Mój rower” – na co dzień jest kompozytorem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: