Kina studyjne w Trójmieście

Alternatywą do wielkich kinopleksów są oczywiście kina studyjne. Oferują niższe ceny, mniejsze sale, mniej seansów, czasem brak przekąsek, czasem stare fotele, ale i niezależne produkcje. Obejrzeć coś innego niż Hollywoodzkie tytuły się da, a o tym, że kina studyjne przetrwają powinno świadczyć niedawne powstanie KinoPortu. W historii Gdańska przewija się ponad 20 kin, pierwszy seans odbył się 20 października 1896 roku. Kina działały w prawie każdej ze starych dzielnic. Większość z nich po zamknięciu zniknęła bez śladu. O innych można sobie jeszcze przypomnieć – w Cafe Delfin w Oliwie znajdziemy stare kinowe fotele, kotary, czy reflektory.

Najnowsze kino w Trójmieście to właśnie KinoPort, który działa od 9 lutego na terenie Łaźni 2 w gdańskim Nowym Porcie. W repertuarze ma niszowe filmy (niedawno np. „Kurczak ze śliwkami”, „Siła kobiet”), pokazy tematyczne (np. kino czeskie, czy sobotnie poranki dla dzieci), a czasem po prostu filmy, które zasługują na ponowne wyświetlenie na dużym ekranie (moim skromnym zdaniem) – „Nietykalni”, czy „Debiutanci”.

Oprócz tego mamy Klub Studencki Żak, który nie ogranicza się do samego kina, ani do samych studentów, filmowo podobny jest do profilu Kinoportu. Jest bardziej rozpoznawalny ze względu na wieloletnią tradycję (długo był bezdomny, gościł np. w Teatrze Miniatura, potem na stale zamieszkał się w obecnej Radzie Miasta, żeby znowu przez kilka lat się tułać, aż nastał 2001 rok i dzisiejsza siedziba). Stały repertuar uzupełniają przeglądy filmowe (dopiero co skończył się Tydzień Kina Hiszpańskiego), i DKF-y.

Ostatnimi z ostałych się w oryginalnym miejscu są kina wchodzące w skład Gdańskiego centrum filmowego (Helikon, Kameralne i Neptun). Okazały budynek przy ul. Długiej jest niestety bardzo kuszący dla inwestorów i prezentowane są kolejne plany wtłoczenia do wnętrz przestrzeni biurowej oraz handlowej. Jak na razie wszystkie trzy sale mają się dobrze i nie problem wybrać się na seans w samym centrum miasta.

W Sopocie kin studyjnych już nie ma, chociaż swojego czasu były dwa. Pierwsze to Polonia. Od 2009 roku władze Sopotu wahają się co z opuszczonym budynkiem zrobić – ostatnie wieści mówią o kolejnych centrum handlowo-usługowe. Inwestor ma zachować oryginalny wygląd fasady, ale to raczej miłośnikom kina nie wystarczy. Drugie kino nazywało się Bałtyk – w jego siedzibie istnieje teraz Kameralna Scena Teatru Wybrzeże. W rodzinie nie zostało, ale przynajmniej u bliskich znajomych 🙂

W Gdyni mamy Klub Filmowy, przy którym działa także Dyskusyjny Klub Filmowy Żyrafa. Sala znajduje się na terenach stoczni Nauta, w miejscu byłego kina dla marynarzy.

Nie zapominamy o przeglądach i pokazach filmowych, które już niedługo podsumujemy w kwietniowym kalendarzu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: