Trzeci wymiar

3D na dobre zagościło w naszych kinach. Niektórym może to nie odpowiadać, nie da się jednak zaprzeczyć popularności tego rodzaju pokazów. Co było pierwsze – dystrybutorzy decydujący się film jedynie w wersji 3D, czy większa ilość widzów na pokazie 3D, skutkująca ograniczeniem wyboru?

Jeżeli jest się fanem 3D, to wszystko jest w porządku. Wystarczy wydać kilka złotych więcej na bilet i okulary, a potem już tylko świetnie się bawić. Oczywiście nie wszystkim takie efekty się podobają, a najczęściej mają ku temu swoje powody… albo po prostu lubią filmy w tradycyjnej formie 🙂


Zły odbiór efektów 3D może mieć klika przyczyn. Wrodzone wady wzroku dyskwalifikują (brak dostrzegania efektu), lub odbierają przyjemność odbioru (nakładanie okularów na okulary). Projektor projektorowi nierówny, tak jak okulary okularom. Modele są różne – technicznie, różnią się przede wszystkim polaryzacją. Polaryzacja liniowa sprawia, że niewielkie odchylenie od osi (przechylenie głowy) zaburza efekt 3D, lepsza jest polaryzacja kołowa. Komfort widza zależy też od rozmiaru i kształtu okularów, a w przypadku identycznych okularów wypożyczanych od kina wyboru w tej kwestii nie ma.

3d_family

Efekty 3D możemy oglądać nie tylko w kinie. Zakupując odpowiedni sprzęt w postaci telewizora lub projektora i odpowiedniej liczby okularów, możemy urządzić sobie seansy w domu. Na rynek weszły już pierwsze telewizory 3D, które nie wymagają okularów, jednak ich efekt polega na specyficznej głębi – nie możemy (na razie (;) spodziewać się po nich elementów filmu wychodzących z ekranu.

Jeżeli kto ma ochotę może oczywiście iść dalej – 4D, 5D, kołyszące się fotele, pryskająca woda i wiejący po nogach nawiew.

Źródła zdjęć: bluray.com, 3d-anaglyph.com, darkwarez.pl, edubawi.pl, 3.bp.blogspot.com, megagames.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: