Filmowe adapacje

Czytelnictwo zanika, biblioteki świecą pustkami, niedługo nadejdzie fala wtórnego analfabetyzmu? Według „amerykańskich naukowców” dowodem przeczącym takim i podobnym stwierdzeniom są powstające ekranizacje oraz tocząca się wokół nich dyskusja. Światowy fenomen w postaci serii o Harrym Potterze, podobnie jak Władca Pierścieni czy Opowieści z Narni stwarzające pole do porównań książkowych oryginałów z filmami.

Jednym z przypadków zbadanych w ankiecie były Igrzyska śmierci. Około 15% Amerykanów zaznaczyło, że przeczytało książkę, a aż dwa razy więcej osób obejrzało film. 1/4 badanych przeczytała książkę i obejrzała film. Być może ekranizacja jest bardziej popularna dzięki marketingowi skierowanemu do szerszej publiczności – książka zaliczana była do literatury młodzieżowej.

Niektóre ekranizacje mogą być tak dobre, że zachęcą do przeczytania powieści. Z drugiej strony, na pewno widzieliście filmy, których nie podejrzewacie o bazowanie na papierowym oryginale. Subiektywna lista najlepszych adaptacji filmowych popmatters wymienia m.in. Fight Club, To nie jest kraj dla starych ludzi i Trainspotting. Widzieliście, czy czytaliście? 😉

To nie jest kraj dla starych ludzi

To nie jest kraj dla starych ludzi

Fightclub

Fightclub

Trainspotting

Trainspotting

Źródło danych „marketingforecast.com, źródło zdjęć popmatters.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: